آب و هوای گرمتر به ظهور Covid-19 در چین کمک کرده است: جنوب زیستگاه ایده آل خفاش ها است

[ad_1]

گرم شدن کره زمین ممکن است به نفع ظهور ویروس کرونا ویروس SarsCoV2 باشد، ساخت جنوب چین و به ویژه استان یوننان ، زیستگاه ایده آل برای خفاش ها. این بر اساس مطالعه دانشگاه کمبریج است که در مجله Science of the Total Environment منتشر شده است و برای اولین بار رابطه ای بین شرایط آب و هوایی جنگل های جنوب چین و ظهور ویروس های کرونا ویروس جدید منتقل شده توسط خفاش ها برقرار کرده است.

محققان با مطالعه مقیاس وسیع پوشش گیاهی در استان های یوننان ، میانمار و لائوس در جنوب چین ، با استفاده از داده های مربوط به دما ، بارندگی و پوشش ابر ، پوشش گیاهی جهان را مانند 100 سال پیش ترسیم کردند. آنها سپس گونه های پوشش گیاهی را که در اوایل دهه 1990 توسط گونه های مختلف خفاش انتخاب شده بود مورد مطالعه قرار دادند و توزیع فعلی آنها را در طول قرن گذشته مقایسه کردند.

به این ترتیب آنها این را دیدند تغییر اقلیم، با افزایش دما ، نور خورشید و دی اکسید کربن در جو ، زیستگاه های طبیعی را تغییر داده است ، از ساوانای گرمسیری به جنگل های برگریز ، که در نتیجه به محیط مناسبی برای بسیاری از گونه های خفاش ها تبدیل شده اند که به طور معمول در جنگل ها زندگی می کنند. محققان دریافته اند که 40٪ گونه خفاش بیشتر در قرن گذشته به جنوب چین نقل مکان کرده اند ، جایی که اکنون بیش از 100 گونه ویروس کرونا دیده شده است.

و دقیقاً این منطقه منطقه ای است که داده های ژنتیکی نشان می دهد ویروس کرونا ویروس SarsCoV2 متولد شده است. رابرت بییر ، نویسنده اصلی تحقیق ، گفت: “تغییرات آب و هوایی طی 100 سال گذشته ، یوننان را به زیستگاهی ایده آل برای بسیاری از گونه های خفاش تبدیل کرده است.” با تغییر شرایط آب و هوایی ، گونه ها برخی مناطق را ترک کرده و به مناطق دیگر نقل مکان کرده و ویروس ها را با خود برده اند. بییر ادامه داد: “این امر مناطقی را که ویروس وجود دارد تغییر داده و باعث تعاملات جدیدی بین حیوانات و عوامل بیماری زا می شود و این امر برای انتقال یا تکامل مضرتر است.” حدود 3000 گونه مختلف ویروس کرونا در جهان وجود دارد که توسط خفاش ها منتقل می شود و هر گونه از این پستانداران به طور متوسط ​​2.7 میزبان است که تقریباً هرگز علائمی نشان نمی دهد. با افزایش تعداد گونه های خفاش در یک منطقه ، این احتمال وجود دارد که گرچه کم است ، اما ویروس کرونا می تواند از خفاش ها به انسان برسد. تغییرات آب و هوایی همچنین تعداد خفاش ها را در آفریقای مرکزی ، آمریکای مرکزی و جنوبی افزایش داده است. محققان گفتند: “ما به محدودیت در گسترش مناطق شهری و كشاورزی احتیاج داریم” و ما باید به دنبال فضاهایی در زیستگاه های طبیعی برای كاهش تماس بین انسان و حیوانات ناقل بیماری باشیم.

© کلیه حقوق محفوظ است

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *